O rozwoju ciepła systemowego i jego wpływie na ograniczenie smogu rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Dziennik Zachodni. Wśród nich prezes Węglokoksu Energia Jacek Boroń.
W eksperckim gronie przedstawiciele miast, instytucji, naukowcy i przedsiębiorcy omawiali sposoby na ograniczenie niskiej emisji, likwidację „kopciuchów”, rozwój małych ciepłowni, a także wykorzystanie w ciepłownictwie odpadów komunalnych. Uwagę skupili też na problemach rozwoju ciepła systemowego takich jak wysokie koszty wymiany instalacji w kamienicach czy nieuregulowane prawo własności nieruchomości.
Prezes Boroń m. in. zaprezentował działający w ZC Brzeszcze układ kogeneracyjny zasilany gazem z odmetanowania kopalni oraz odzyskujący ciepło ze sprężarek powietrza.
Uczestnicy debaty byli zgodni, że likwidacja „kopciuchów” i podłączenie jak największej liczby budynków do sieci ciepłowniczej lub budowa małych ciepłowni jest najlepszym sposobem na ograniczenie śmiertelnie niebezpiecznego smogu.
Relacja z debaty „Ciepło systemowe i małe ciepłownie sposobem na smog” ukaże się w poniedziałek (17 czerwca) w wydaniu papierowym Dziennika Zachodniego oraz na jego internetowym portalu. Zapraszamy.
Teczka
prasowa