Miesiące przygotowań i już tylko dni do startu. 22 września rozpoczną się Międzynarodowe Zawody Zastępów Górniczych IMRC Russia 2018. Najlepsi ratownicy świata rywalizować będą w rosyjskim Ekaterinburgu. Wśród nich ekipa z kopalni Bobrek-Piekary należącej do Węglokoksu Kraj. Zmierzą się w sześciu konkurencjach zespołowych i dwóch mechanicznych. To sprawdzian siły, zręczności, wytrzymałości, a przede wszystkim współdziałania, umiejętności i wiedzy.

 

Ćwiczyli niemal codziennie od prawie trzech miesięcy. Siłownia, tor przeszkód, komora symulująca warunki podziemnych wyrobisk.

 

Chcieliśmy serdecznie podziękować strażakom z Bytomia oraz Krakowa, którzy udostępnili nam obiekty i pomagali w ćwiczeniach gaszenia pożaru. Bardzo pomógł nam też Andrzej Kleszcz, wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Tam też mogliśmy szlifować nasze umiejętności. No i naszej firmie za wielkie wsparcie – mówi Grzegorz Kaleja, kapitan zastępu z Bytomia.

 

Drużyna z Bytomia ma na swoim koncie wiele tytułów. W 2014 roku, podczas zawodów, które odbyły się w Polsce, zdobyli tytuł mistrzów świata. Dwa lata później, w Kanadzie, zajęli pierwsze miejsce konkurencji gaszenia podziemnego pożaru. W każdym kraju mistrzostwa wyglądają inaczej bo różne są przepisy dotyczące ratownictwa górniczego, różni się też sprzęt.

 

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych ratowników. Staramy się zapewnić im jak najlepsze możliwości do ćwiczeń, ale też do codziennej pracy. Bezpieczeństwo w kopalni Bobrek- Piekary jest i będzie naszym priorytetem – podkreśla Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj.

 

W skład drużyny wchodzą:

1. Kaleja Grzegorz

2. Mazgaj Adam

3. Ciupa Tomasz

4. Jasiński Mateusz

5. Krasuski Michał

6. Szwajcok Robert

7. Kaczmarczyk Marcin

8. Jabłoński Marek

 

W zawodach w Ekaterinburgu Polskę reprezentować będą dwa zastępy. Swoją drużynę wystawia również KGHM Polska Miedź.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

media